Alexander McQueen 2010 2011 Sonbahar Kış "Son Rüya"

Alexander McQueen in son defilesine baktığımda kaybın ne ölçüde büyük olduğunu bir kez daha görüyorum. Duygusal konuşmayı bir kenara bırakıp sadece moda hakkında konuşmak istesem de böylesine önemli bir yeteneğin, bu kadar kolay harcandığını görmek beni gerçekten çok üzüyor. Hani derler ya “İyiler çabuk gider” diye işte bu söze bir nebze daha inanmaya başladım. Belki de filmin sonu olduğu için bilemiyorum, ama en çok beğendiğim defilesi bu oldu. Öyle ki; her biri birbirinden özel tasarımlar tek kelime ile inanılmaz.

Defile şüphesiz yarım kalmış ve sadece 16 parçadan oluşuyor. Ama sakın üzülmeyin… Çünkü bu 16 parça bile tüm koleksiyonun nasıl bir havayla gideceğini, dahası bizleri hangi rüyalara sürükleyeceğini özetler nitelikte. Koleksiyon kraliyet esintilerinden kopan bir parça gibi, eminim 300 yıl önce bu koleksiyon kraliçeye sunulsaydı McQueen i çok daha erken tanıma fırsatı bulurduk.

Koleksiyon genel olarak, altın rengi, siyah ve kırmızı ağırlıklı. Balon etekler ve boydan elbiselerin yanı sıra bir tane de pantolonlu takım var. Ayakkabı modeli olarak diz üstü çizmeler ve kısa bot modelleri düşünülmüş. Özellikle altın rengi taş işlemeli olan kısa bot modeli neredeyse kusursuz diyebilirim. Aksesuar olarak bir adet boyunluk-bileklik takımı gözüme takılanlar arasında. Kısa modellerse genel olarak kemer ile tamamlanmış.

Her model tamam çok güzel fakat bir model var ki özel olarak yazma ihtiyacı hissetmeme neden oldu. Tahmin ettiğiniz üzere, kuş tüyü payetli boydan elbise modeli. Açıkça şunu sormak istiyorum; Bu nasıl bir yaratıcılıktır? Detaylar, ihtişam ve beraberinde gelen estetiklik. Gördüğüm en iyi modellerden bir tanesiydi, bu görsel zevk için ayrıca teşekkür ediyorum.

Kayıplar ne ölçüde büyük olursa olsun geriye baktığımızda kendimize idol olarak alabileceğimiz çok sayıda kişi bulunmakta ve tabi ki McQueen de bunlardan yalnızca bir tanesi. Sonuç olarak; Her şeye rağmen şov devam etmeli

2 yorum:

Syhn dedi ki...

gerçekten çok güzek çok klas!
ve uzun kollu uzun elbiseler genellikle zor bulunur hele de böylesine zarif duranı..

BuonaSera dedi ki...

kendi gitti, bunlar kaldi geriye..
rüzgar gibi esti gecti, alexander mcqueen.
Böylesine yaratici, böylesine sanatci ruhlu yetenekli bir insani ne kendini öldürme asamasina getirebilir bilmiyorum ama keske böyle olmasaydi..