Dolce Gabbana 2010 ilkbahar Yaz "Gotik"

Dolce Gabbana her sezon olduğu gibi, 2010 ilkbahar yazında da çok cesur tasarımlarıyla karşımızda. Hiçbir model ve tasarımı korkmadan sergileyebiliyor olmaları takdir ettiğim yanlarından sadece bir tanesi. Çünkü çekinmeden ortaya koyulan tasarımlar, hem iyi hem de kötü olmak üzere çok fazla eleştiriye adeta hedef tahtası görevi görüyorlar. Bazıları çok beğenirken bazıları hiç beğenmeyebiliyor. Peki, Dolce Gabbana 2010 ilkbahar yaz defilesi için neler söyleyebiliriz?

Öncelikle koleksiyon diğer tüm defilelerin aksine daha ağır kumaşlar ve kapalı renklerden oluşuyor. Siyahın ana renk olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Genelde diğer renkler ile karıştırılmış, tekdüze siyah olan modellerde var. Bu konuda çok fazla negatif eleştiri yapmak istemiyorum, çünkü defile bana kalırsa gotik bir imajın üstüne kurulmuş. Bu havayı giysilerin yanı sıra takılarda da rahatlıkla görebilirsiniz. Danteller, tül kumaşlar, haç figürlü takılar ve en önemlisi siyah.

Diğer bir bölüm ise ağırlıklı olarak leopar desenli ürünlerden oluşuyor. Elbiseler, çantalar ve ayakkabılar, dahası klasik leopar renginin ötesinde kırmızı ve mavi gibi daha gösterişli alternatiflerde bulunuyor. Özellikle kırmızı leopar desenli elbise bu koleksiyonda ki favori elbisem. Pek çok deri deseninin birleştirilerek oluşturulduğu çanta modeli de benden tam not almayı başardı. Diğer çanta modelleri için aynı şeyi söylemem zor, fakat el çantaları gerçekten çok iyi, büyük çanta modelleri ise bu ortalamanın altında.

Aralara ise birkaç kot modeli serpiştirilmiş fakat defileye pek yansımamış, daha çok koleksiyonun içinde bulunuyorlar. Gecelik elbiselerde yine göz alıcı ölçüde iyiler. Sadece yeşil olan fazlasıyla yavan göründü gözüme, diğerleriyse çok başarılı. Ayakkabıları genel olarak beğenmedim, üzülerek söylüyorum ki hepsi sanki yapmış olmak için yapılmış gibi duruyor. Bana kalırsa ayakkabılar üzerinde daha fazla durularak daha iyi sonuçlar elde edilebilirmiş.

Yine de defileyi genel olarak çok başarılı. Geçen sezon masalsı olan tasarımlar bu sezon yere daha sert basıyor, umuyorum ki aynı sertlikte ses getirirler.


Hiç yorum yok: