Yves Saint Laurent 2010 ilkbahar Yaz "Yaka"

Yves Saint Laurent 2010 ilkbaharında favori renklerden olan beyazı kullanarak gayet etkileyici karışımlar yapmış. Her ne kadar modeller beyaz ağırlıklı olsa da aralarda siyah, mavi, gülkurusu gibi renklere rastlamak mümkün. Genel olarak defile; orijinal yaklaşımların yanı sıra rahatlığı da hedef almış, şort gibi rahat modeller tekrar gözden geçirilerek farklı detaylar ile bütünleştirilmiş.

İlkbaharın klasiklerinden çiçek modellerine de yeter artık denilmiş. Belli ki Yves bu konudan sıkılmış ve bir şeyler yapmak istemiş. Nasıl bir değişiklik yapmış peki? Hemen söylüyorum “çiçek” modellerini almış ve biraz daha tatlı, bayanların çok sevdiği “çilek” modelleri ile değiştirmiş. Bazı çocuk kıyafetlerinde bu çilek modelleri bolca kullanılır ve çokta tatlı durur, ama illa “Ben böğürtlen istiyorum” ya da daha farklı bir meyve düşünüyorsanız elinize iğne iplik almanız gerekebilir.

Hoşuma giden diğer bir noktada şort modellerine farklı bir yorum getirilmiş olması. Ne tarzda bir yenilik derseniz eğer, şortlara alt kısımlarından bir yırtmaç eklenmiş, fakat bu yırtmaçlar yatay bir çizgide ilerliyor. Alışılmış şort modellerinden sıkıldıysanız bence gayet başarılı (belirtmemde fayda var. Kısa şort modellerinde daha başarılı buldum), hatta kendi şortunuza da bu modeli verebilirsiniz tek ihtiyacınız olan bir makas.

Diğer bir göze çarpan detay ise; yaka modelleri. Fakat bu modeller giysilerden bağımsız kendi başına bir aksesuar şeklinde. Bir nevi ilkokulda kullanılan yakaların büyük versiyonları diyebiliriz. Farklı renkleri mevcut olmasına karşın, kendini en çok kurtaran renk siyah olmuş. Genel değerlendirmem daha çok arada, çünkü bazı noktalarda hoşuma gitti fakat bazı noktalarda da çok itici geldi. İlginç bir aksesuar ve tamamlayıcı olarak kullanılabilir.

Omzu açık “puanlı elbiseler” den tutun da “fırfırlı fiyonk” gibi ufak detaylara kadar pek çok farklı tasarımı bünyesinde bulunduran dopdolu bir koleksiyon olmuş. 2010 ilkbahar yaz sezonunda birbirinden kaliteli markalar arasında yine Yves Saint Laurent en etkili isimlerden birisi olmayı sürdürüyor.

Hiç yorum yok: