Calvin Klein 2010 İlkbahar "Bol Cepler"

Calvin Klein 2010 ilkbahar defilesini izleyene kadar gerçekten umutlarım vardı, iyi bir defile bekliyordum işin aslı. Fakat gördüklerim tam aksini söylüyordu. Kapak resmi için bile bir saat model aradım. Zaten genelde cesur ve yenilikçi tasarımları deniyorlar, bu sezonsa; "bol cepler" gözüme takılanlar arasında aşırı geniş ve bol dışardan açıkça belli olan bu cep stilinin ilginç bir tasarım olduğunu söylemeliyim ve bahsettiğim kötü kısma bu cepler girmiyor daha çok arada diyebilirim. Çünkü estetik olarak çok yeterli bulmadım. Ama değişiklik ve bayalıktan da uzak olduğu aşikar.

Modeller genel olarak beyaz ağırlıklı, bu bana Ralph Lauren in "Timeless Grace" defilesini hatırlattı. O da beyaz ağırlıklı ve tül kumaşlardan oluşuyordu. Fakat Calvin da düz tül yerine kreş tüller kullanmış, ayrıca bunlar da az önce bahsettiğim bol cep modelleri ile birleştirilmiş.

Elbise modellerini beğenmedim, bazı modeller fazla fantezi ve sanatsal olmuş. İlginç şekiller, desenler v.s yapılan her ne olursa olsun bir amaca hizmet etmeli, bir amacı varsa bile bunu gösteremedikten sonra çok fazla bir değeri kalmıyor. Hiçbir şey havada kalmamalı. Daha uyumlu bir havaya gidilebilirdi. Ayrıca modeller resmen sadelikten kırılıyor. Sade, bol ve salaş.

Genel olarak hedeflenen ve yapılmaya çalışılan şeyler iyi fakat bunların uygulanmasın da geride kalındığını düşünüyorum. Modeller açıkça istenileni vermiyor ve geriden geliyor. En önemli eksikse tasarımları parça parça yerine bir bütün olarak değerlendirmemeleri ve buna bakarak ekleme çıkarma yapmamaları. Şayet öyle yaptılarsa bile bunu modellere vermekte yetersiz kalmışlar. Parça parça eklenmiş gibi duruyor. Belki de hedefledikleri şey budur ondan da çok emin değilim ama Calvin Klein 2010 İlkbaharında beklentilerin çok altında.

Hiç yorum yok: