Ralph Lauren 2010 ilkbahar "Lacivert"

Ralph Lauren 2010 ilkbahar defilesi dört bölümden oluşuyor. "Authentic Elegance" "New Sophisticate" "Timeless Grace" "Gontemporary Glamour".

Birinci bölümde ağırlı olarak; bahçıvan kotlar ve rahat elbiseler düşünülmüş. Bahçıvan kot modelleri bana kalırsa aşırı klasik olmuş. Bir kaç yırtık açmayla orijinal bir hava maalesef yakalanmıyor. Kısacası bilinen bir model ısıtılıp tekrar koyulmuş. Verdikleri görünümse basit "Taşralı". Bazı yerlerde bahçıvan kotlar, dar ceketler ile tamamlanmış bu modellerin daha iyi olduğunu söyleyebilirim. En azından modaya daha yakın. Ve ağırlıklı olarak bu sezonun modası olan lacivert rengi 1. bölümün büyük kısmını kapsıyor. Elbise Modelleri ise yine klasikleşmiş tasarımlardan; sade, boydan, belden oturtmalı ve en önemlisi ilkbaharın vazgeçilmezi olan çiçek desenli. Bu tipteki en beğendiğim model açık kiraz pembesi elbise. Aynı zamanda lacivert Fular ve dolgu topuk ile tamamlanmış.

İkinci bölüm çok hoş. Adeta takım elbise modelleri baştan yaratılmış bu da beraberinde aşırı estetik ve yenilikçi bir görünüm kazandırıyor. Biraz erkeksi olduğu doğru fakat kesimlerin dar oluşu bunun tam aksini söylüyor. Pantolonlarda hafif şalvar modele kaçılması ayakkabıları direkt olarak ön plana atmış. Bu stili tercih edecekler için öncelik bana göre; "Ayakkabı". Çünkü tamamlayıcı bir model seçemezseniz, inanın ayakkabınız giydiklerinizden daha fazla dikkat çekecektir. Tasarımlarda çok net bir şekilde İtalyan hatları görülüyor. Elbiselerde kesimler ve pileler kusursuz. Dış katmanın tül düşünülmesi, daha bir dökümlü hava yaratmış.

Üçüncü bölümde beyaz organze ve taşlı ayakkabı modelleri mükemmel bir uyum içerisinde sunulmuş. Ayakkabılar incecik hatlarla çizilmiş ve üzerleri taşlarla örtülmüş. Etek modelleri bu bölümde düz pileliden kat kesime geçiyor. Kat kesimde ki estetik bakış açısına hayran kaldığımı dile getirmeliyim. Çünkü dağınık katlarda önden ve arkadan aynı estetiği yakalamak zordur. İnce tül kumaştan yapılmış olan pardösü bu koleksiyonun en ilginç parçası bence. Soğuktan koruyamayacağı kesin fakat lüks bir görünümü var.

Dördüncü bölüm, diğerlerine nazaran biraz daha karıştırılmış. Tül, saten, atlas gibi kumaşlar üstüne; açık mavi, lacivert ve gümüş renkleri işlenmiş. Bazı modellerde en başta bahsettiğim bol kotlara yer verilmiş. Bununla beraber gecelik abiye ve yerlere kadar uzanan boydan elbiselerde bu bölümde yer alıyor. Elbise modellerinin bazılarında kat ve pile kesimler abartılmış, haliyle estetiklik bozulmuş üstü hurra altı yallah gibi olmuş. Katlarda renk uyumuna gidilmeseydi direk olarak "0" verirdim ama gidildiği için modeli kurtarmış ve toparlamış. Transparan gömlek modelleri de yine bu bölümde.

Burada sürekli gözüme takılan bir detayı dile getirmek istiyorum; 1. 3. ve 4. bölümde erkek gömleği tarzında ki elbiselere yer verilmiş. Kabul edersiniz ki bir bayana bol erkek gömleği giydirmek seksi bir görünüm kazandırır. Ama bunu sokakta ya da sürekli göze sokulan bir şekilde yaparsanız bu stil seksiliğini kaybeder ve bana kalırsa bu modeli kurtaran tek şeyini kaybettiği içinde çöpe gider. Zaten aşırı vasat bulduğum ve bir fanteziden öte görmediğim bu modelin koleksiyonda aşırı yer bulmasına şaşırdığımı söylemeliyim. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; fazla ilgi çektiği için, benzer bir mekanda iki tane bile olması sizi basitleştirir.

Hiç yorum yok: