Dolce Gabbana 2009 2010 Sonbahar Kış "Marilyn Monroe"

Dolce Gabbana 2009 2010 Sonbahar Kış koleksiyonlarına şöyle bir baktığımız, ilk olarak göze takılan "Marilyn Monroe" işlemeli tasarımlar oluyor. Aslında bunun gösterimi daha öncelere dayanıyor. D&G kozmetik bölümü için Scarlett Johansson u yeni yüzü seçtiğinde onu da Marilyn havasına büründürmüştü. Peki, nerden geliyor bu Marilyn hastalığı? Dikkat çekmeler, beğenilen ve ünlü bir yüz üstünden prim yapmalar, ilk akla gelebilecek negatif senaryolar olabilir. Fakat her şeyi bir kenara bıraktığımızda; Marilyn i desen olarak kıyafetlere işlemek ve ona yönelik modeller dikmek; onu anmak gibi bişi bana kalırsa, bir ikonu yaşatmak.

Tasarımları yakın kadraja aldığımdaysa; resmen Alice Harikalar Diyarında havasının hakim olduğunu görüyorum. Bir film çeksek ve tüm modelleri bu filme doldursak, hiçbir çocuk şüphelenmez, hatta görsel bir şölene döner ve film devam eder. "Anne şu kim?" dediklerini duyar gibiyim, kısacası tasarımlar "Masalvari"... Çoğu model sokakta giyilmeye pek müsait değil bu açıdan, ancak bir kaç parça ufak ufak birleştirilip uyarlanabilir. Ya da cüretkar ve umursamaz bir tavırla giyebilirsiniz.

Leopar desenine farklı bir imaj katılmış, Siyah-Mor, Siyah-Gece Mavisi bunları beğendiğimi söylemeliyim, çanta ve ayakkabılar ile güzel takımlar yakalanmış. Bazı modellerde ki omuz ve kabarık kesimler kraliyet ailesinden çıkma gibi duruyor, İngiltere de bayağı prim yapacak gibi. ZARA nın omuzlarına abartı diyenler bence tekrar bir düşünsün diyorum.

Kısmen aynalı tasarımlarda işlenmiş, gece için düşünülmüş olabilir. Hoş yolda yürürken arabanın ışıklarıyla etraf tam bir diskoya dönebilir, bunu giyecek kişide dans yeteneği aranan ilk özelliklerden. O da yetmemiş gibi zaten berbat olan tasarımı, kurtarsın diye kırmızı ayakkabılar düşünülmüş. Kurtarmışta, ayakkabılara bakarken elbiseyi kaçırıyoruz gayet etkili.

Transparan modeller fena değil, gayet havalı duruyor. Çanta modelleri de güzel bulduğumu söylemeliyim. Klasik havalardan sıyrılmış orijinal tasarımlar mevcut. Ayakkabı modelleri kurtarıcı rolün dışında, gösterişlilerde; tümüyle taşlarla kaplı modellerden tutun da dudak resimli modellere kadar pek çok seçenek var.

Tasarımların tümünde çok ince detaylar ağırlıklı olarak işlenmiş, ayakkabılardan çantalara kadar. Bu açıdan genel notum olumlu yönde, ayrıntıları sevdiğimi söyleyebilirim. Bir şeyi kusursuz yapan ne varsa, ayrıntılardadır. Kendi ayrıntılarınızı ve kombinasyonlarınızı kendiniz yaratmanız, hem orijinal olacak hem de zevklerinize hitap edecektir.

Hiç yorum yok: